środa, 20 lipca 2011

Morza szum, ptaków śpiew i kaszanka zdjęciowa

Długo się coś nie mogłem zabrać za focie znad morza. Byłem bardzo napalony na tą sesję, ale zapał mi ostygł po tym jak musiałem zbierać aparat z betonu. Nie jestem za bardzo zadowolony ze zdjęć. Miało być jak z amjerynkańskiego filmu o miłości, ale nie wyszło. Mam jednak przeczucie, że wtopy które popełniłem sporo mnie nauczą. 

Brak żeli. Niedopasowana temperatura barwowa lamp błyskowych i oświetlona Agata na tle zachodzącego słońca wygląda jak na na tle PRLowskiej fototapety. Trąci wklejką na kilometr. Nieumiejętne umiejscowienie horyzontu. Tnie i chlasta postać w zupełnie przypadkowych miejscach. Raz za wysoko skracając postać, inny raz za nisko i cała zajebiaszczość morskich fal sprowadza się do 20 pikseli w okolicy kostek. Na dodatek trzeba mocno uważać na zmieniające się warunki oświetleniowe. Ustawiłem sobie manuala i jadę z koksem, a tu z minuty na minutę słońca coraz mniej i cześć foci niedoświetlona wyszła.

Przyznam szczerze i bez klapsów na gołą dupę. Nie miałem totalnie koncepcji na obróbkę tych fotek. Duże różnice w WB jakoś mnie zniechęcały. Za który suwak nie chwyciłem skóra i tak miała jakiś obrzydliwy zafarb. O naturalnych kolorach trzeba było zapomnieć. Postanowiłem uderzyć w jakiś taki wintydż klimacior. Split toning w LR i trochę winietki. To chyba na tyle dłubania. 5 min i po sprawie.


ISO 200, f/8, 1/180s, 68mm

ISO 200, f/8, 1/180s, 85mm

ISO 200, f/11, 1/180s, 112mm

ISO 200, f/8, 1/180s, 80mm

8 komentarzy:

 1. Kaszanka to moje drugie imię!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. hmm a wydawać by się mogło że łatwe zdjęcia do zrobienia, tak mi jeszcze do głowy przychodzi jak byś może bardziej przysłonę przymknął to by więcej światła z otoczenia a nie tylko z lampy

  OdpowiedzUsuń
 4. ...chyba mniej z otoczenia. Więcej by begraundu połapał na większej dziurze przeca...

  OdpowiedzUsuń
 5. chyba bekgraundu wiecej na małej dziurze!

  klimacior jest, może jeszcze coś zrobisz z tego nie-wintydż.
  akurat temat to może i prosty ale stereotypowo, a tak na prawdę to nieprosty.

  fajnie refleksy od fal wyszły.
  myślę że np na f/3 mogło fajne tło z refleksami wyjść, masz takie?

  OdpowiedzUsuń
 6. Racja, pomyliłem wszystko na odwrót

  OdpowiedzUsuń
 7. Powiem szczerze i bez ogródek, że obróbka mi nie leży. Z horyzontem tak jak zauważyłeś też coś się dzieje i średnio to oddziałuje.
  Szkoda, że tak wyszło, potencjał ogromny.
  Masz coś z samym światłem zastanym? ew. z bardzo lekkim doświetleniem? albo coś wzdłuż brzegu - tzn. nie prostopadle do linii brzegowej :)
  Mi by się widział taki fotos na max ogniskowej, jak najbliżej piasku (na leżąco :) ) i właśnie wzdłuż brzegu.
  Nie martw bani, trzaskaj foty :D

  OdpowiedzUsuń
 8. @blasbike: miało być szybko i prosto ale jak widać czasem taki "banał" może nieźle się skomplikować.

  @mkl: spoko, domyśliłem się o co Ci chodzi :]

  @paviarotti: w zastanym nie mam totalnie nic. Wszystkie fotki cykałem prostopadle do linii brzegowej, bo wzdłuż wylegają tłumy robić focie zachodzącego słońca i nie było jak. Jeszcze przejrzę folderek i może coś wydłubię. Spróbuję innej obróbki.

  OdpowiedzUsuń