czwartek, 17 lutego 2011

Pełna klata, deiksy, efiksy i inne dziadostwa

Założenie (chyba) było takie, żeby zarzucać tutaj tylko posty z fotkami. Już jakiś czas temu z braku laku zacząłem pisać coś o sprzęcie i innych pierdołach. Jak już "zaśmieciłem" blogaska tekstem, to pozwolę sobie kontynuować to zaśmiecanie. Nadal chcę, żeby syta większość wpisów zawierała obrazki, ale od czasu do czasu wrzucę też coś w formie literek, oczywiście zachowując tematykę foto.

Dobra! Po tym nudnym wstępie czas na dżus! Dziś o rozmiarach matryc, czyli coś dla osób dopiero wkręcających się w foto. Jak już macie lustro, to prawdopodobnie wiecie o co kaman  i zaśniecie w połowie tekstu... Dobranoc...
A teraz dla tych jeszcze niewkręconych. Generalnie na rynku mamy dostępnych kilka rodzajów matryc. Najpopularniejsze z nich to:
 •  pełna klatka / 35mm / full frame / FX / [36 x 24 mm] - ekwiwalent kliszy 35 mm, stosowany w wypasionych maszynach takich jak Nikon D3s, Canon EOS 1Ds itp.
 •  APS-H - [28,7 x 18 mm] - pro matryca stosowana przez Canona np. w 1D Mk II, kapinkę mniejsza niż full frame. Crop 1.3.
 •  DX / APS-C (Nikon) - [23,6 x 15,7 mm] - stosowane w amatorskich aczkolwiek zajebiaszczych lustrzankach jak np. Nikon D5000 :P Crop 1.5.
 •  APS-C (Canon) - [22,2 x 14,8 mm] - odpowiednik nikonowego DX'a tylko kapinkę mniejszy. Crop 1.6.
 •  cztery trzecie / 4/3 - [17,3 x 13 mm] - stosowany w Kodakach i Olimpusach. Crop 2.0.
Dobra. Koniec tego technicznego bełkotu. Teraz, jakie to ma znaczenie? Crop, to po anglijsku plon, zbiór, zboże, strzyc, plonować, drzewostan, kosić, żąć, siać, sadzić, wole (np. u ptaków), uprawa, ale mi chodzi o obciąć, przyciąć. Te dwie cyferki z przecinkiem po środku mówią nam o tym o ile nasza matryca jest mniejsza od tej wzorcowej, czyli 35mm.A teraz jaki ma to wpływa na ogniskową? Ogniskowa na DX i FX jest taka sama 50 mm, to 50 mm. Nie ważne na jakiej puszce, ale kąty widzenia tych obiektywów na DX i FX są różne, czyli kąt widzenia np. 50 mm na FX jest taki jak 50 mm, za to na DX (crop 1.5) jest taki jak 75 mm - teoretyczne "wydłużenie ogniskowej. Przypinając obiektyw FX do puszki DX nie odczujemy żadnej zmiany, ale przypinając obiektyw DX do puszki FX będziemy mieć znaczny spadek ostrości na brzegach i solidną winietkę chyba, że sobie w opcjach przełączymy na typ obiektywu DX a aparat wykorzysta wtedy tylko fragment matrycy o wymiarach 23,6 x 15,7 mm.

Chyba to strasznie zamotałem? Jak macie jakieś pytanka, to walcie śmiało w komentarzach. Jak ktoś nie czai jeszcze, to można sobie na stronce Nikona zasymulować.

7 komentarzy:

 1. A na jakiej matrycy wychodzą najlepsze zdjęcia? ;-)
  A po prawdzie, to niezły opis.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na czystej :P
  Dzięki, fajnie że się komuś chciało przeczytać :]

  OdpowiedzUsuń
 3. chyba jest jeszcze jedna rzecz której nie widać na tej przykładowej fotce - zagięcie kadru na szerokich kątach ;]

  OdpowiedzUsuń
 4. Ano nie widać. To tylko tak schematycznie i poglądowo :]

  OdpowiedzUsuń
 5. Zagięcia nie będzie widać, bo zdjęcia nie zrobili szerokim kątem :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wiem jak to skomentować :P Muszę jeszcze przemyśleć :P

  OdpowiedzUsuń
 7. Rafał najlepiej szczerze :P

  OdpowiedzUsuń